موضوعات وبسایت : اجتماعی خانواده

مادر شاغل و کودک وابسته

نویسنده : سمیرا | زمان انتشار : 23 مرداد 1398 ساعت 18:18

جدایی زودرس کودک از مادر می‌تواند موجب به وجود آمدن اضطراب در کودک شود.

جدایی زودرس کودک از مادر می‌تواند موجب به وجود آمدن اضطراب در کودک شود. اشتغال مادر در ۲ سال نخست زندگی کودک باعث می‌شود «دلبستگی» که برای رشد سلامت روانی کودک بسیار ضروری است، به طور صحیح شکل نگیرد.

چنین کودکانی در آینده دچار خطراتی در زندگی می‌شوند، یکی از علل افسردگی در سنین بزرگ‌سالی مربوط به شکل نگرفتن دلبستگی به نحو مناسب در ۲ سال نخست زندگی فرد است همچنین یکی از علل نافرمانی، عدم اطاعت و پیروی فرزندان از پدر و مادر به عدم شکل‌گیری دلبستگی سالم در فرد.

قابل دسترس نبودن والدین به معنای این است که وقتی کودک به مادر خود نیاز دارد، دسترسی به موقع به وی نداشته باشد.

در بسیاری از تحقیقات، تفاوتی بین فرزندان مادران شاغل و مادران خانه‌دار از لحاظ تحصیلی و رفتاری مشاهده نمی‌کنیم اما به طور کلی عدم دسترس‌پذیری والدین که اشتغال مادر هم جزء آن محسوب می‌شود، یک عامل خطر در زندگی کودک است.

وی در ادامه بیان کرد: قابل دسترس نبودن والدین به معنای این است که وقتی کودک به مادر خود نیاز دارد، دسترسی به موقع به وی نداشته باشد.

تحقیقات نشان می‌دهد در زمانی که مادران شاغل در منزل حضور دارند، اگر رابطه‌شان با دیگر اعضای خانواده از کیفیت بالایی برخوردار باشد، می‌توانند کمبود ناشی از عدم حضور خود در منزل را تا حدودی جبران کنند.

از جمله این آسیب‌‌ها می‌توان به کاهش رسیدگی به فرزندان، کاهش رابطه کودک با مادر و کمرنگ شدن یا از بین رفتن روابط و صمیمیت بین اعضا خانواده اشاره کرد.

قابل دسترس نبودن والدین به معنای این است که وقتی کودک به مادر خود نیاز دارد، دسترسی به موقع به وی نداشته باشد

ایجاد استقلال مالی زن و کاهش وابستگی به شوهر موجب افزایش طلاق می‌شود در حقیقت می‌توانیم بگوییم پدیده‌ای مثل طلاق متأثر از اشتغال زنان است ضمن اینکه ممکن است روحیه زنان با کار بیرون منزل همخوانی نداشته باشد و موجب ایجاد تبعاتی دیگری در جامعه شود.

بُعد مثبت اشتغال زنان این است که زنی که خارج از منزل کار می‌کند می‌تواند به درآمد خانواده کمک کند و با کسب تجربه در محیط کاری، تجربه‌های مختلفی را به فرزندان خود انتقال دهد؛ مادر شاغل می‌تواند با توانمندی‌هایی که به دست می‌آورد فرزندان خود را به صورت مناسب‌تری تربیت کند.

فرآیند جامعه‌پذیری به معنای آموزش نوع زندگی‌کردن، ارزش‌ها و هنجارهای اجتماعی در جامعه برای زندگی موفق است؛ قطعاً مادری که شاغل است در این زمینه توانایی‌های بیشتری دارد.

زنان نیمی از هر جامعه‌ای را تشکیل می‌دهند، به همین دلیل نمی‌توان عدم حضور زنان در جامعه را عنوان کرد ضمن اینکه برخی از مشاغل موجود در جامعه مشاغل مردانه‌ای نیست بدین معنا که مردان به دلیل ویژگی خاص جسمی و جنسی تبحر خاصی در آنها ندارند.

اشتغال مادران وافسردگی کودکان

پرستاری از کودک، تدریس به دانش‌آموزان پایه‌های ابتدایی و مشاغلی که با مسائل روحی افراد مرتبط است، مشاغلی نیستند که مردان بتوانند در آنها موفقیت زیادی داشته باشند بنابراین اگر بیان کنیم پدیده اشتغال زنان آسیب‌زاست و این گروه را کنار بگذاریم جامعه دچار اختلال شدید می‌شود.

پدیده اشتغال زنان جنبه مثبت و منفی دارد، باید سعی کنیم عوارض منفی اشتغال زنان را کاهش دهیم، بسیاری از کشورها، اشتغال تمام‌وقت زنان را به صورت نیمه‌وقت تعریف کردند؛ در این حالت زنان می‌توانند نیمی از وقت خود را به تربیت فرزندان خود برسند اما حقوق کمتری دریافت کنند در این صورت است که مشکلات زنان شاغل کاهش‌ یافته و مسئله کمبود حضور زنان در کنار خانواده از بین می‌رود.

مهد‌‌های کودکی که در کنار محل‌کار مادر ایجاد می‌شود تا مادران بتوانند در آن فضا با فرزندان خود ارتباط داشته باشند، می‌تواند در کاهش تأثیرات منفی اشتغال مادران مؤثر باشد ضمن اینکه خود مادران نیز باید آموزش ببینند تا اهمیت خانواده در مقابل اشتغال کاهش نیابد.

اگر قرار است مادر شاغلی، فرزندش را به مهدکودک بفرستد، سپردن کودکان به اقوام یا دیگر اعضای خانواده مانند مادربزرگ بهتر است در حقیقت سپردن فرزند به اقوام در مقایسه با مهد‌های کودک از اولویت برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه نظام‌های خویشاوندی بسیار قوی در ایران وجود دارد، عنوان کرد: دوران کودکی سازنده دوران بزرگسالی است بدین معنا که وقایعی که در دوران کودکی اتفاق می‌افتد و فرد تجربیاتی را کسب می‌کند، آینده وی را شکل می‌دهد.

کودکانی که کمتر در کنار مادر خود هستند در کسب محبت‌ دچار مشکل می‌شوند اما از سوی دیگر ویژگی‌های مثبتی نیز دربردارد یعنی کودکان آموزش می‌بینند چگونه کنار یکدیگر زندگی کنند؛ آموزش استقلال، بازی، برقراری ارتباط با دیگران و انجام کار‌های گروهی از جمله ویژگی‌های مثبت حضور کودک در کودکستان‌هاست.

مهد‌‌های کودکی که در کنار محل‌کار مادر ایجاد می‌شود تا مادران بتوانند در آن فضا با فرزندان خود ارتباط داشته باشند، می‌تواند در کاهش تأثیرات منفی اشتغال مادران مؤثر باشد ضمن اینکه خود مادران نیز باید آموزش ببینند تا اهمیت خانواده در مقابل اشتغال کاهش نیابد

البته برخی مواقع مشاهده می‌شود کودکانی که در مهد‌های کودک بزرگ شدند نسبت به کودکانی که در این مراکز حضور نداشتند در دوران بزرگسالی از توانمندی‌های بیشتری بهره‌می‌برند و در جامعه افرادی فعال هستند زیرا به خانواده وابسته نیستند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
ارسال نظر

نام


ایمیل


نظر