موضوعات وبسایت : اجتماعی خانواده

عواقب قطع رابطه با خانواده همسر

عواقب قطع رابطه با خانواده همسر

نویسنده : علی بجنوردی | زمان انتشار : 05 تیر 1398 ساعت 12:46

تنفر از خانواده همسر و در نتیجه قطع رابطه با خانواده همسر ممکن است در ابتدا امری ساده آید. معمولا افراد برای دور شدن از ناراحتی و بحث و جدل ها تصمیم به قطع رابطه با خانواده همسر می گیرند. این تصمیم در ابتدا به نظر درست می آید. چرا که تمامی دعواها، دخالت ها، شک ها و دیگر مسائل از بین می رود. اما نباید فراموش کرد هر فردی خواه ناخواه پیوندهای ناگسستنی با خانواده خود دارد، حتی بعد از ازدواج به طور کامل از خانواده خود جدا نمی شود. از تازه عروس و دامادان انتظار می رود که وقتی وارد خانواده همسر خود می شوند، ارتباط مناسبی با آن ها برقرار کنند، اما گاه این اتفاق نمی افتد. در این مقاله درباره علل و راه های جلوگیری از آسیب های تنفر و قطع رابطه با خانواده همسر صحبت می کنیم.

برای دریافت مشاوره در زمینه خانواده و روابط زناشویی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

تنفر از خانواده همسر

تنفر از خانواده همسر در بیشتر موارد از جانب زنان احساس می شود. در فرهنگ های مختلف ارتباط بین عروس و مادر شوهر موضوعی جالب برای طنزها نیز بوده است. اما جدای از تنش های کلیشه ای تنفر می تواند از جانب مردان نیز احساس شود. تنفر از خانواده همسر ممکن است تا جایی ادامه پیدا کند که به قطع رابطه با خانواده همسر ختم شود. برخی از افراد علی رغم اینکه سالیان زیادی از ازدواج شان گذشته، هنوز نتوانسته اند با خانواده همسرشان ارتباط مناسبی برقرار کنند. در واقع با گذشت سال ها نه تنها به یک نقطه اشتراک نرسیده اند، بلکه تمام علاقه و محبت آن ها هم از بین رفته است. مشاوره قبل از ازدواج زوجین را برای رو به رو شدن با چنین مسائلی آماده می کند.

علل تنفر از خانواده همسر

علل تنفر از خانواده همسر می تواند به تعداد تمام ازدواج ها، متنوع باشد. برخی از دلایل مهم و شایع را در ادامه شرح می دهیم:

 • دخالت هایی که خانواده همسر در امور زناشویی زوج می کنند.
 • سوگیری های ذهنی فرد نسبت به نقش خانواده همسر. یعنی ممکن است فردی که همیشه از دوران مجردی اش نظر بدی به خانواده همسر داشته، با همین نظر وارد خانواده آن ها شود و باعث شود آن ها واقعا با او بد برخورد کنند.
 • بی احترامی دو طرفه توسط عضو جدید و خانواده همسر.
 • منفعل بودن همسر در بین مشکلات به وجود آمده.
 • روشن نبودن مرزها در خانواده و خانواده همسر و اجازه ورود دیگران به مرزهای خصوصی.
 • اختلافات فرهنگی-طبقاتی-اجتماعی گسترده بین فرد و خانواده همسر.
 • غیر دوستانه بودن تعاملات خانواده همسر.
 • سو تفاهم های دو طرفه.
 • نزدیکی بیش از حد اولیه به خانواده همسر و در هم شکستن مرزها و نهایتا آسیب دیدن طرفین.

پیامدهای تنفر از خانواده همسر

اگر به موقع مسائل برطرف نشوند، ممکن است تنش ها بیشتر شده، و نتیجتا موجب از بین رفتن حرمت ها شود. بعد از دلسرد شدن و تنفر از خانواده همسر، فرد نمی تواند به راحتی با آن ها ارتباط برقرار کند. چنین اتفاقی باعث فشار روانی و ناراحتی برای خود فرد و همسر وی می شود. در این وضعیت عروس یا داماد مجبور است به ارتباط خود با خانواده همسر با یک دلشکستگی ادامه دهد و یا با آن ها قطع رابطه کند. هر دو حالت باعث ایجاد استرس و اضطراب در روابط زناشویی خواهد شد. 

اگر با خانواده همسرتان قطع رابطه کنید، شوهر و یا زن تان در یک فشار دو سویه قرار می گیرد. از یک طرف ارتباط با خانواده اش که رابطه ای نا گسستنی است و از طرف دیگر مهر و علاقه اش به همسر، توانایی انتخاب را از او می گیرد. در واقع انگار فرد بین همسرش و خانواده اش قرار گرفته و در یک حالت کشمکش می باشد.

تنفر از خانواه همسر علاوه بر فشار های فردی، رضایت زناشویی را کاهش می دهد. گاهی اوقات همسر مقصر دانسته می شود و جر و بحث رخ می دهد. حاصل چنین جر و بحث هایی دلزدگی و دلسردی می شود و در مواقعی طلاق عاطفی رخ می دهد.

تعیین حدود قبل از قطع رابطه با خانواده همسر

همان طور که در قسمت دلایل تنفر از خانواده همسر گفته شد، گاهی افراد بیش از حد در اوایل ازدواج به خانواده همسر خود نزدیک می شوند و تمامی مرزها را در هم می شکنند و نهایتا تنش و آسیب به وجود می آید. بهترین کار برای مدیریت ارتباط با خانواده همسر، حفظ مرز ها است. ارتباط بیش از حد یا قطع رابطه با خانواده همسر هر دو معایب خود را دارند. 

سعی کنید فاصله مناسب با خانواده همسرتان را کشف کنید. فاصله ای که نه شما آسیب ببنیید نه همسرتان و نه خانواده او بهترین حالت است. مرزهای خصوصی زندگی زناشویی تان را مشخص کنید، اجازه ندهید افرادی غیر از شما و همسرتان وارد این مرز ها شوند. گفتگوی صریح و با آرامش در این مورد با همسرتان می تواند راهگشا باشد.

تعادل را برقرار کنید، یعنی نه آنقدری دور شوید که ارتباطات از بین بروند، نه آنقدر نزدیک که کنترل رابطه از دستتان خارج شود. البته صراحت و قاطعیت همسرتان در این بین نقش مهمی ایفا می کند.

در هر حال قطع رابطه با خانواده همسر راه حل مناسبی نیست و فقط پاک کردن صورت مسئله می باشد. یعنی بهتر است از روش های حل مسئله در ارتباطاتتان استفاده کنید.

چگونگی رفع تنفر از خانواده همسر

برای از بین بردن تنفر از خانواده همسر و جلوگیری از قطع رابطه با خانواده همسر بهتر است با قدم های زیر به حل مشکل و بالا بردن آرامش خود نزدیک شوید.

 • گام اول: رو راست و صادق باشید. نقش بازی کردن و محبت های بیجا وقتی که سرشار از خشم و انزجار هستید فقط حال خودتان را بدتر می کند و پیامدهای بلند مدت بدتری دارد.
 • گام دوم: اگر احساس بدی به خانواده همسر خود دارید، در موردش بیندیشید. برای برخی از دلایل در حال حاضر هیچ کاری نمی توانید بکنید؛ مثلا رسومات فرهنگی خانواده همسر. در عوض برخی مشکلات قابل حل هستند؛ مثل دخالت کردن آن ها در برخی امور جاری در منزلتان. علل را به دو دسته قابل تغییر و غیر قابل تغییر تقسیم کنید.
 • گام سوم: در مورد دلایل ناراحتی تان با همسرتان گفتگو کنید. این گفتگو باید در زمان و مکان مناسبی باشد و به دور از خشم و توهین و تحقیر صورت گیرد. مسائل قابل تغییر را به همسرتان بگویید و با هم در موردش فکر کنید که چه تغییری می توانید ایجاد کنید که به نفع هر دو باشد. یعنی برقراری رابطه برد برد راه حل مناسبی است.
 • گام چهارم: نهایتا باید در مورد مسائل غیر قابل تغییر کاری کنید. می توانید در موردش با همسرتان گفتگو کنید. همدلی کردن و درک متقابل او می تواند به شما در احساس پذیرش آن ها کمک کند. در واقع حمایت عاطفی همسرتان را خواهید داشت، حتی اگر تغییر عمده ای در شرایط ایجاد نشود. تعاملاتتان مثبت تر می شود و فشار روانی مسئله برایتان کاهش می یابد.

برای دریافت مشاوره در زمینه خانواده و روابط زناشویی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
ارسال نظر

نام


ایمیل


نظر