موضوعات وبسایت : اجتماعی خانواده

متن دلداری دادن به داغدیده

متن دلداری دادن به داغدیده

نویسنده : علی بجنوردی | زمان انتشار : 13 آذر 1400 ساعت 22:51

جهت درج تبلیغات با قیمت مناسب در این سایت میتوانید به آی دی تلگرام زیر پیام دهید

@AlirezaSepandدر این پست یک مطلب با عنوان متن دلداری دادن به داغدیده را مطالعه خواهید کرد.

برخورد و دلداری دادن به داغدیده

یکی از سخت‌ترین کارها، گفتگو با فردی است که عزیزی را از دست داده است.بارها شنیده‌ایم که «مرگ و زندگی دست خداست» و کسی از فردای خود خبر ندارد؛ اما زمانی که فرد عزیزی را از دست می‌دهیم، نمی‌توانیم منطقی فکر کنیم و درگیر احساسات می‌شویم.در این مواقع تنها چیزی که می‌تواند ما را آرام کند، دوستان و نزدیکانی هستند که با روحیه ما آشنا هستند و می‌توانند با حرف‌هایشان و دلداری‌هایشان ما را تسکین بدهند؛ اما گاهی اطرافیان نمی‌دانند برای آرام کردن فرد داغدار بهتر است چگونه رفتار کنند. در سایت گل ختمی سعی داریم که تمامی مواردی که در برخورد با فرد داغدیده باید رعایت شوند را بگوییم. پس با ماهمراه باشید.

آیا شما می توانید خود را جای فرد داغدار بگذارید؟

رفتارهای فردی و اجتماعی ما متاثر از فرهنگ و جامعه‌ای هستند که در آن بزرگ شده‌ایم. مانند رفتارهای بین فردی، مفاهیمی مانند غم، شادی، اندوه و… را از جامعه می‌اموزیم. بنابراین بخشی از رفتارهای فرد داغدیده، اجتماعی و فرهنگی است و بخشی دیگر به شخص او مربوط می‌شود. شما نمی‌توانید فرد داغدار را برای اندوه و گریه و زاری‌اش سرزنش کنید؛ تنها باید او را درک کنید.

بسیار پیش می‌اید که به فرد داغدار می‌گوییم: «وقتی خودم را جای تو می‌گذارم، نمی دانم باید چه کار کنم؟!». در حقیقت شما هرگز نمی توانید خودتان را جای فرد داغدار بگذارید و او با شنیدن چنین سخنانی آرامش نمی‌یابد. بهتر است سنجیده تر رفتار کنید و به جای آنکه پا به پای فرد داغدار اشک بریزید، به او کمک کنید مراحل سوگواری را پشت سر بگذارد.

مراحل سوگواری فرد داغدار چیست؟

زمانی که انتظار رخ دادن اتفاقی را ندارید، طبیعی است که در برخورد اولیه با آن پدیده، شوکه بشوید. مرگ هم همین‌طور است؛ سهمگین و باورنکردنی! مرگ تنها اتفاقی است که جبرانی برایش وجود ندارد و این موضوعی است که افراد بازمانده نمی‌توانند هضم کنند. مواجهه افراد با از دست دادن عزیزانشان به طور کلی چند مرحله دارد:

death2-min.png

1.  مرحله انکار: در این مرحله فرد داغدار سوالاتی می‌پرسد از قبیل: «چرا فلانی نمی‌آید؟»، «چرا خبری از او ندارم؟»، «چرا وقتی او را صدا می‌کنم جواب نمی‌دهد؟» و از پذیرش مرگ عزیزش طفره می‌رود. شما در این مرحله نمی‌توانید منطقا به او بقبولانید که مرگ اتفاقی طبیعی است و فردی که از دست رفته است، هرگز باز نمی‌گردد. شاید به دنبال بهترین جملات و کلماتی باشید که او را آرام کند اما باید به او فرصت بدهید که ناباوری خود را ابراز کند تا در آرامش بیشتری با مرگ عزیزش کنار بیاید. این اتفاق بیشتر زمانی می‌افتد که مرحوم یا مرحومه، به مرگ عادی از بین نمی‌روند؛ مثلا در اثر تصادف ناگهانی یا سکته قلبی (بدون سابقه عارضه قلبی)، در دعوای خیابانی، بر اثر سرقت و… می‌میرند. از دست دادن فرزند و کودک خردسال نیز از این دست مرگ هاست که فرد داغدار نمی‌تواند آن را برای خودش توجیه کند؛ پس کل پدیده مرگ را انکار می‌کند.

2. مرحله خشم: زمانی که از مرحله انکار مرگ عزیزانمان بیرون می‌اییم، ممکن است ناباوری خود را با احساس خشم جایگزین کنیم. بارها در مراسم ترحیم شنیده‌ایم که به اعتراض گفته شده است «چرا من را نبردی؟ مگر گناه او چه بود؟» یا «او که در زندگی به چیزی نرسیده بود، چرا او را بردی؟». این حرف‌ها نشان‌دهنده ان است که فرد داغدار و سوگوار، مرگ را پذیرفته است اما احساس بی‌عدالتی می‌کند و سخنانی بر زبان می‌اورد که اندوهش را بیشتر می‌کند. گاهی در این مرحله به فرد گفته می‌شود: «کفر نگو» و فرد را از ابراز خشم منع می‌کنند.

3.  مرحله غم: این مرحله معمولا  نسبت به مراحل قبل، طولانی‌تر است. پوشیدن لباس مشکی، ماندن بر سر مزار، گریه و اندوه تمام‌نشدنی، مرور خاطرات، زیر و رو کردن وسایل عزیز از دست رفته و… همه از مسائلی است که در این مرحله گریبان فرد داغدار را می‌گیرد. بهترین کلمات و جملاتی که می‌توانید در این مرحله به فرد داغدار بگویید جملاتی است مانند «یادش به خیر، جایش خیلی خالی است».

4. مرحله پذیرش: پذیرش مرگ به زبان آسان است و برای فرد داغدار، این امر محال به نظر می‌رسد. حتما شنیده‌اید که گفته اند «داغش همیشه روی دلم است» و «جگرم آتش می‌گیرد وقتی یادش می‌افتم». چنین
سخنانی به معنی ان است که فرد سوگوار مرگ را پذیرفته است و می‌داند جای خالی عزیزش هرگز پر نمی‌شود و با این جملات بر عمق اندوه خود مهر تاییدی می‌زند و نیاز دارد همدردی اطرافیانش را برانگیزد. در این مرحله فرد تقریبا به زندگی عادی برگشته است و می‌تواند عادی‌تر از قبل باشد.

death-min.png

جملاتی که نباید به فرد داغدیده بگویید

چه جملاتی به فرد داغدار نگوییم ?

بیشتر افراد نمی‌دانند در هنگام بروز حادثه، چطور رفتار کنند. همه دوست دارند در این مواقع بهترین کلمات و جملات را برای تسلی فرد داغدیده بر زبان بیاورند. خیلی‌ها فقط در کنار فرد داغدیده حضور پیدا می‌کنند و تنها به او کمک می‌کنند تا کارهای روزانه‌اش را انجام بدهند. بهتر است به فرد داغدیده، جملاتی بگویید که نشان‌دهنده هم‌دردی شما باشد و از بیان جملاتی که نصیحت‌گونه باشند، بپرهیزید.این جملات شامل :

1. آرام باش، خودت را اذیت نکن.

2. غم آخرت باشد.(این مورد به این معناست که آخرین اتفاق مربوط به خود شما باشد تا شاهد چنین غمی در خصوص اطرافیانتان نشوید)

3. گریه نکن، بس است، اشک‌هایت را پاک کن.

4. می‌دانم چه حسی داری اما باید کنار بیایی.

5. اگر کاری داشتی به من بگو.

6. او الان در جای بهتری است.

7. نمی‌دانم اگر جای تو بودم چه می‌کردم؟

8. به زودی یادت می‌رود و حالت بهتر می‌شود.

9. حداقل مرگ سریع و بی‌دردی بود.

بازگو کردن چنین جملاتی هیچ کسی را آرام نمی کند؛ زیرا شما در حال تلاش هستید تا به او چیزی را یادآوری کنید که تلاش دارد فراموش کند و نپذیرد. بهتر است به جای چنین جملاتی، جملات زیر را امتحان کنید.

بهترین کلمات و جملات برای تسکین فرد داغدیده

  1. بابت از دست دادن ... بسیار متاسفم.
  2. از صمیم قلبم ناراحتم و از فکرت بیرون نمی‌ایم.
  3. او انسانی دوست‌داشتنی بود. جایش خالی است.
  4. دلم برای او تنگ می‌شود، فرد مهمی در زندگی من بود.
  5. می‌دانم که تحمل این شرایط برای شما بسیار سخت است.

گفتن چنین جملاتی باعث می‌شود فرد داغدیده شما را در غم خودش شریک بداند و با شما راحت‌تر صحبت کند. شما می توانید شنونده حرف‌های او باشید تا آرام شود و سپس در پذیرش مرگ عزیزش به او کمک کنید.

اعمال و رفتار مناسب برای همراهی

1. بازگو کردن خاطره

خیلی وقت‌ها بهتر است به جای دلداری دادن، خاطره‌ای از فرد از دست رفته بازگو کنید. با این کار هم یادش را گرامی داشته‌اید هم ممکن است باعث شوید فرد داغدیده با یاد و خاطره عزیزش تسکین پیدا کند؛ اما تلاش نکنید که خاطره‌ای خنده دار تعریف کنید. توقع زیادی است که فرد سوگوار اندوهش را کنار بگذارد و به خاطره شما بخندد و با این کار باعث رنجش او می‌شوید.

2. فرد داغدیده را تنها نگذارید

زمانی که کسی را از دست می‌دهیم، احساس تنهایی مفرطی می‌کنیم؛ حتی اگر افراد زیادی پیشمان باشند. حضور افرادی که دوستشان داریم و به ما نزدیک هستند، موجب دلگرمی می‌شود و خوب است که در شرایط ناگوار، همدیگر را تنها نگذاریم. برای دیدار با فرد داغ دیده بهتر است با خرید تاج گل ختمبه دیدار آن شخص بروید واز اون دلجویی کنید. گل ها حال بازماندگان را بهتر خواهند کرد و یک انرژی مثبت هستند. بنابراین اگر دوست شما عزادار است، حتما به دیدارش بروید و از کارهای روزانه‌تان بزنید تا احساس تنهایی و بی‌پناهی نکند. نیازی نیست حتما خود را غمگین و عزادار نشان بدهید. سعی کنید فرد عزادار را در آغوش بگیرید یا هرازگاهی دستش را به گرمی فشار دهید. بیشتر سکوت کنید و انتظار نداشته باشید فرد عزادار با شما حرف بزند. سعی نکنید حواس او را پرت کنید و موضوع صحبت را عوض نکنید. در این شراط، هرچه با فرد داغدیده کمتر حرف بزنید، بهتر است؛ زیرا ممکن است صحبت‌هایی رد و بدل شود که موجب رنجش شما شود. سعی کنید صبور باشید و فراموش نکنید شیوه مواجهه هر کس با پدیده مرگ، متفاوت است.

3. فرد داغدیده را درک کنید

شما هرگز جای کسی که عزادار است و به سوگ عزیزش نشسته است، نیستید و نمی‌دانید رابطه ان‌ها با همدیگر چگونه بوده است و با رفتن او، فرد داغدار چقدر غصه‌دار شده است و برای چه چیزهایی سوگواری می‌کند. شاید لازم باشد او را برای دقایقی تنها بگذارید تا در خلوت خودش با عزیز از دست رفته، حرف بزند و درد دل کند.

گاهی افراد دوست دارند هر روز بر سر مزار عزیزشان بروند و برای او دعا و قرآن بخوانند و خیرات کنند. حتی اگر این کار را درست نمی دانید، به آن‌ها اعتراض نکنید و بگذارید خودشان را تسکین دهند. گاهی افراد دوست دارند به جسم عزیزشان نزدیک باشند؛ حتما لازم نیست کلمات و جملاتی بگویید که آن‌ها را تسکین بدهید.

هرگز تلاش نکنید افراد را بابت اندوهشان سرزنش کنید یا آن‌ها را از سوگواری منع کنید. به یاد داشته باشید که شما جای آن‌ها نیستید و تنها وظیفه دارید آن‌ها را همراهی کنید. در صورتی که نمی‌توانید رفتارشان را تحمل کنید، سعی کنید کمتر پیش آن‌ها بروید.

4. کتاب‌هایی درباره تجربه افراد از مرگ بخوانید

گاهی افراد با خواندن تجربه‌های مشابه، آرام می‌گیرند. بسیاری از افرادی که همسر، فرزند یا دوستشان را از دست داده اند، تجربه خود را در قالب کتاب داستان یا مطالب روانشناسی جمع آوری کرده‌اند. خواندن این کتاب‌ها موجب هم‌ذات پنداری فرد داغدیده با نویسنده کتاب می‌شود و در پایان کتاب، بینش فرد داغدار به مرگ تعدیل می‌شود. 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟سایر منابع و مطالب مرتبط با متن دلداری دادن به داغدیده [ برای قرار گرفتن در این لیست از صفحه تماس با ما اقدام کنید ]
www.golekhatmi.com .
متن دلداری دادن به داغدیده و مصیبت دیده و خانواده عزادار - گل ختمی

برخورد و دلداری دادن به داغدیده. یکی از سخت‌ترین کارها، گفتگو با فردی است که عزیزی را از دست داده است.بارها شنیده‌ایم که «مرگ و زندگی دست خداست» و کسی از فردای ... ادامه...


honarehzendegi.com .
دلداری دادن به داغدیده ها | دلداری به سوگواران - هنر زندگی

دلداری دادن به داغدیده یکی از رفتارهایی است که به بازماندگان کمک می کند تا راحت تر با غم خود کنار بیایند. مرگ، بخشی از سرنوشت انسان هاست و همه به نحوی در... ادامه...


mag.emersun.com .
هنر دلداری دادن به فرد عزادار - امرسان مگ | مجله اینترنتی امرسان ...

Jul 13, 2020 — به همین دلیل هم خانواده‌های زیادی عزادار و داغدیده عزیزان‌شان شده‌اند. در چنین شرایطی دست یابی به هنر دلداری دادن به افراد عزادار، اهمیت والایی پیدا می‌کند. ادامه...


www.samatak.com .
اس ام اس دلداری دادن به عشقت - سماتک

اس ام اس دلداری دادن به داغدیده. مشکلات. مانند ماشین لباسشویی هستند،. پیچ وتاب می‌دهند، می‌چرخانند. و ما را به اطراف می‌کوبند. اما در نهایت، تمیزتر ... ادامه...


www.samatak.com .
جملاتی برای دلداری دادن دیگران - سماتک

چقدر احتمال دارد که یک فرد داغدیده سراغ تلفن برود، گوشی را بردارد و به شما بگوید که فلان چیز را لازم دارد؟ اگر دوستتان تعارفی هم باشد و به سختی از کسی کمک بخواهد، ... ادامه...


www.bartarinha.ir .
به فرد عزادار چه بگوییم؟ - برترین ها

Sep 8, 2019 — در این شرایط حتماً با خود فکر می‌کنید چگونه می‌توان پیام دلداری و همدردی را با ... به جای آنکه به دنبال جملات مناسب برای تسکین دادن به فرد عزادار ... ادامه...


www.ghatreh.com .
متن ابراز همدردی + جملات مخصوص همدردی با محتوای دلنشین | - آمد خبر

Apr 14, 2020 — ... بازماندگانش به کمک جملات ابراز همدردی می توانید تسلیت بگوید زیرا این جملات می توانند از رنج و اندوه بازماندگان کم کنند. متن و جملات ابراز همدردی ... ادامه...


mag.asanteb.com .
چگونه به فرد داغدار دلگرمی بدهیم - آسان طب

برای دلگرمی دادن به فرد داغدار. ... اطلاع دادن اینکه شما همیشه برای حمایت و کمک آماده اید میتواند یک دلداری موثر در شرایط پراسترس و ناراحت کننده موجود باشد. ... به هیچ‌وجه نباید به زعم ایجاد آرامش در افراد داغدیده، به‌ گونه‌ای از مرگ عزیزشان ابراز رضایت کرد ... ادامه...


www.chetor.com .
راهکارهای مفید برای دلداری دادن به همسر عزادار که افراد متاهل باید ...

Dec 24, 2017 — ما در این مقاله، تعدادی از بهترین کارهایی را که می‌توان برای دلداری دادن به همسر داغدار یا شکست‌خورده انجام داد، برای شما بازگو می‌کنیم. ادامه...


specialsone.com .
متن دلداری دادن به داغدیده | كنج كونج

دلداری دادن به داغدیده یکی از رفتارهایی است که به بازماندگان کمک می کند تا راحت تر با غم خود کنار بیایند. مرگ، بخشی از سرنوشت انسان هاست و همه به نحوی در... متن ... ادامه...


hotfaz.ir .
دلداری دادن به داغدیده ها دلداری به سوگواران - هات فاز

Apr 17, 2020 — دلداری دادن به داغدیده یکی از رفتارهایی است که به بازماندگان کمک می کند تا ... اس ام اس عاشقانه برای همسرم جملات و متن های عاشقانه زن و شوهری پیامک ... ادامه...


www.copypastekon.ir .
پست های مربوط به دلداری

چه به خیر... خیر آنجاست که دلداده و دلداری هست. #لیلا_مقربی. کپی. • ‏‍‍دلداری دادن به آدمـ هایِ قوی خیلی سخته حرف ‌هایی که از خودشون شنیدی رو باید به خودشون تحویل بدی. ادامه...


www.parsnaz.com .
چگونه به همسر عزادار دلداری دهیم؟ | روش های تسکین دادن به همسر داغدار

بهتر اسـت بـه فرد داغدیده، جملاتی بگویید کـه نشان ‌دهنده هم‌دردی شـما باشد و از بیان جملاتی کـه نصیحت‌گونه باشند، بپرهیزید: آرام باش، خودت را اذیت نکن. غم آخرت باشد.« ... ادامه...


www.irannaz.com .
متن پیام تسلیت و همدردی برای درگذشت افراد - ایران ناز

متن پیام تسلیت و همدردی برای درگذشت افراد مرگ اتفاقیست که گرچه تلخ است ولی گاهی اوقات نعمت ... در غم از دست دادن عزیزان به سوگ نشستن صبری میخواهد عظیم. ادامه...


namnak.com .
بهترین رفتار و برخورد با فرد سوگوار - نمناک

تسلیت گفتن به مصیبت زده از آدابی است که رعایت آن موجب تسلی خاطر داغ دیده و ... بهتر است هنگام روبرو شدن با فرد داغدیده به رنج و ناراحتی که او تحمل میکند اقرار ... آن مفصل حرف نزنید زیرا گفتگو و بازگو کردن بیش از حد خاطراتتان بیشتر از آن ... ادامه...


www.cloob.com .
کسی را که تازه داغ دیده چگونه دلداری دهیم؟؟؟؟ - کلوب

شاید با خواندن متن بالا تا اینجا كمی تعجب كنیم ، و فكر كنیم این حرفها كمی یا ... استفاده دیگری كه از این مراحل می شود ، نحوه تسلی دادن به بازماندگان و داغ دیدگان است. ... سن شخص فوت شده و نسبت آن با شخص داغدیده و همینطور سن و جنسیت و وضعیت ... ادامه...


3ali3.com .
پیامک دلداری دادن به داغدیده | - سه علی سه

آرشیوهای برچسب : پیامک دلداری دادن به داغدیده. متن تسلیت فوت پدر – پیام عرض تسلیت درگذشت پدر. شنبه ، ۶ شهریور; موضوع : پیامک ... درگذشت پدر بزرگوارتان را به شما و خانواده محترمتان تسلیت عرض نموده برایشان از درگاه خداوند متعال مغفرت ادامه...


deldari.ir .
دلداری و همدردی • دردو دل

سال تولد 1372 ///جنسیت مونث ///وضعیت تاهل مجرد ///عنوان متن دردو دل ... درسته که پدر و مادرت فوت شدن که ایشاالله نور الهی به قبرشون بباره ولی فراموش نکن که خداوند ... بعد از از دست دادن عزیزی 6 ماه تا یک سال غمگین بودن و گریه کردن بی دلیل طبیعیه ... ادامه...


atist.blogfa.com .
نحوه برخورد با داغدیدگی و مرگ - همدلی (روانشناسی) - Blogfa

۳ - افراد آشناي فرد مرحوم را جمع كنيد تا در حضور داغديده درباره او صحبت كنند. ... استفاده ديگري كه از اين مراحل مي شود ، نحوه تسلي دادن به بازماندگان و داغ ديدگان است. ادامه...


www.parsine.com .
برای دلداری دادن به دیگران چگونه رفتار کنیم - پارسینه

Jul 7, 2018 — واکنش‌هایی مانند گریه، در تلطیف احساسات و تخفیف فشار‌های روانی فرد داغدیده و سوگوار بسیار موثرند و فردی که برای تسلای سوگواران تلاش می‌کند. ادامه...


www.coca.ir .
چگونه عزیزان‌ مان را دلداری بدهیم؟ - کوکا

اگر می خواهید بدانید برای دلداری دادن دیگران چگونه رفتار کنید و چه جملاتی را به ... قطعا موضوع بسیار پیچیده ای پیش خواهدآمد که از حوصله یک فرد داغدیده خارج است. ادامه...


www.jw.org .
نحوۀ صحبت کردن با شخص داغدیده—‏دیگران چگونه می‌توانند کمک ...

دانستن این که به شخص داغدیده چه بگوییم،‏ مستلزم حکمت است.‏ در این مقاله،‏ به چند پیشنهاد مفید از کلام خدا می‌پردازیم.‏ ادامه...


iranibashid.blogsky.com .
بهترین متن ها برای تسلای عزیزان در مورد مرگ عزیزان - ایرانی ...

Apr 26, 2020 — در این مطلب گزیده ای از متن ها و جملات کوتاه و بسیار زیبا با موضوع تسلیت فوت و مرگ را آماده کرده ایم، برای مطالعه این متن ... اندوه ما در غم از دست دادن ... به خانواده محترم تان صمیمانه تسلیت عرض نموده ... آمرزش عزیزان و دلداری برای فوت. ادامه...


www.topnaz.com .
نحوه برخورد با افراد سوگوار و عزادار باید چگونه باشد؟

اگر می خواهید بدانید برای دلداری دادن دیگران چگونه رفتار کنید و چه جملاتی را به کار ببرید ... برای برخی افراد حتی نگاه کردن به چشمان اشکبار بازماندگان و گفتن یک جمله ... واکنش هایی مانند گریه، در تلطیف احساسات و تخفیف فشارهای روانی فرد داغدیده و ... متن بیوگرافی غمگین + جملات بیو غمگین خاص و کوتاه برای شبکه اجتماعی ... ادامه...ارسال نظر

نام


ایمیل


نظر