موضوعات وبسایت : اجتماعی خانواده

ارضا نشدن زن باعث چه میشود

ارضا نشدن زن باعث چه میشود

نویسنده : نادر | زمان انتشار : 21 اسفند 1400 ساعت 04:15

علت ارضا نشدن زنان چیست؟ این مشکل چگونه تشخیص داده می‌شود؟ آیا ارضا نشدن زنان یا اختلال ارگاسمی زنان قابل درمان است؟ ارگاسم یکی از مراحل چرخه جنسی انسان است و در واقع در بسیاری از موارد هدف برقراری رابطه جنسی، رسیدن به ارگاسم می‌باشد. برخی از زنان از تجربه ارضا شدن محروم هستند و در واقع اختلال ارگاسمی دارند. ارگاسم دروغی روشی است که برخی از زنان دارای اختلال ارگاسمی از آن استفاده می‌کنند تا خللی در رابطه با همسر ایجاد نشود؛ در حالی که با این کار قبل از آنکه به رابطه آسیب بزنند به خودشان صدمه وارد می‌کنند. در این مقاله نشانه‌ها، علل و درمان اختلال ارگاسمی زنان یا ارضا نشدن زنان بررسی شده است. برای کسب اطلاعات در زمینه ارگاسم دروغین کلیک کنید.
phone.gif

اختلال ارگاسمی زنان | ارضا نشدن زنان

اختلال ارگاسمی زنان یا آنورگاسمی به ناتوانی در رسیدن به ارگاسم، پس از تحریک جنسی کافی اشاره دارد که از انواع کژکاری جنسی می‌باشد. در واقع افراد مبتلا به این اختلال جنسی توانایی لازم برای رسیدن به اوج لذت جنسی را ندارند. این موضوع باعث می‌شود فرد از زندگی جنسی خود رضایت کامل نداشته و به پریشانی مبتلا شود. اختلال ارگاسمی یکی از شایع‌ترین مشکلات جنسی در زنان است و تعداد قابل توجهی از زنان به آن مبتلا هستند. برای کسب اطلاعات در زمینه اختلالات کژکاری جنسی و اختلالات جنسی کلیک کنید.

نشانه های ارضا نشدن زنان | علائم اختلال ارگاسمی زنان

علائم و نشانه های اختلال ارگاسمی زنان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

_فرد در رسیدن به ارگاسم تاخیر زیادی دارد، تعداد دفعاتی که به ارگاسم می‌رسد بسیار نادر و کم می‌باشد یا به طور کلی به ارگاسم نمی‌رسد.

_حس‌های فیزیکی فرد هنگام به ارگاسم رسیدن بسیار ضعیف هستند؛ یعنی کیفیت ارگاسم پایین است.

در واقع زنی که ارضا نمی‌شود مبتلا به اختلال ارگاسمی است که در یک موقعیت عادی رابطه‌ی جنسی، پس از تحریک‌های کافی و مناسب برای رسیدن به ارگاسم از جانب خودش یا شریکش، به ارگاسم نمی‌رسد و ارضا نمی‌شود. این مسئله می‌تواند ناکام کننده و باعث پریشانی باشد. هم چنین ممکن است احساس بی کفایتی در همسر یا شریک فرد ایجاد کند. برای اطلاع از به اوج رساندن لذت در زنان کلیک کنید.

انواع اختلال ارگاسمی زنان

1. ناتوانی جنسی آنورگاسمی مادام العمر

ناتوانی جنسی آنورگاسمی مادام العمر به این معنی است که فرد هرگز ارگاسم را در رابطه زناشویی تجربه نکرده است، که به آن ناتوانی در ارگاسم اولیه می‌گویند. برای کسب اطلاعات از رابطه زناشویی کلیک کنید.

2. ناتوانی جنسی آنورگاسمی اکتسابی

ناتوانی جنسی آنورگاسمی اکتسابی به این معنی است که فرد تا به حال ارگاسم را تجربه کرده است اما در حال حاضر در رسیدن به آن ناتوان است، که ناتوانی در ارگاسم ثانویه نیز نامیده می‌شود.

3. ناتوانی جنسی آنورگاسمی موقعیتی

ناتوانی جنسی آنورگاسمی موقعیتی به این معنی است که فرد تنها در طول شرایط خاص مثل برقراری رابطه جنسی دهانی یا … قادر به رسیدن به ارگاسم است. یا ممکن است در ارتباط با یک شریک خاص به ارگاسم دست پیدا کند و در موقعیت دیگر و با شریک دیگر خیر.

4. ناتوانی جنسی آنورگاسمی تعمیم یافته

ناتوانی جنسی آنورگاسمی تعمیم یافته به این معنی است که فرد در هر موقعیت و با هر شریک جنسی به ارگاسم نمی‌رسد در حالی که قبلا توانسته بود به ارگاسم برسد. تمام موارد بالا منجر به دلسردی زن و مرد در رابطه جنسی می‌شود و روابط عاطفی آن‌ها را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

علل ارضا نشدن زنان | علل اختلال ارگاسمی زنان

%D8%B9%D8%AF%D9%85-%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D8%B3%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86.jpg

علل ارضا نشدن زنان یا انورگاسمی می‌تواند ریشه در عوامل روانشناختی و زیستی داشته باشد، ارضا نشدن زن هم پیامد و هم از دلایل سرد شدن رابطه می‌باشد. پیشنهاد می‌کنیم مقاله علت سرد شدن رابطه زناشوییرا مطالعه کنید. در ادامه برخی علل روانشناختی و زیستی ارضا نشدن زنان شرح داده شده است.

1. علل روانشناختی ارضا نشدن زنان

بخش مهمی از رابطه جنسی داشتن آمادگی روحی و شرایط روانی فرد در زمان نزدیکی است، از جمله شرایط روانشناختی که مانع از به ارگاسم رسیدن زنان می‌شود به شرح ذیل است:

_مشکلات روحی و روانی، مانند اضطراب یا افسردگی می‌توانند از عللی باشند که لذت بردن فرد را محدود کرده و نهایتا فرد به اوج لذت جنسی نمی‌رسد.

نارضایتی از شرایط بدنی و ظاهر اندام ممکن است باعث شود بر فرد فشار روانی وارد شود و فشار روانی به نوبه‌ی خود مانع ارگاسم می‌شود.

استرس و فشار مالی

باورهای فرهنگی و مذهبی فرد نقش مهمی در تجارب جنسی فرد بازی می‌کنند.

ترس از بارداری یا بیماری‌های مقاربتی هم باعث ایجاد اضطراب می‌شوند.

خجالت کشیدن و احساس گناه در مورد لذت بردن از تجربیات جنسی باعث بازداری‌های رفتاری فرد می‌شود. این گونه بازداری‌ها در تجربه‌ی لذت بردن، مانع ایجاد می‌کنند.

قرار گرفتن در معرض سوء استفاده جنسی یا عاطفی در گذشته

عدم ارتباط صحیح با شریک زندگی و یا درگیری حل نشده و یا دعواها و تعارضات باقی مانده

خیانت و یا عدم اعتماد و شک به همسر

خشونت

2. علل زیستی

علل زیستی اختلال ارگاسمی زنان شامل موارد زیر می‌باشد:

بیماری‌ها: بیماری‌هایی مانند دیابت و بیماری‌های عصبی، مانند مولتیپل اسکلروزیس (ام اس) می‌تواند بخشی از چرخه پاسخ جنسی انسان را تحت تاثیر قرار دهد.

بیماری‌های زنانه: اوج لذت جنسی ممکن است با انجام جراحی‌های زنانه، مانند هیسترکتومی یا جراحی سرطان دچار تغییر شود. علاوه بر این، ناتوانی در رسیدن به ارگاسم اغلب با نگرانی‌های دیگر جنسی مانند مقاربت ناراحت کننده یا دردناک همراه است.

داروها: مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI ها)، داروهای فشار خون، آنتی هیستامین‌ها و داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب ممکن است در رسیدن به ارگاسم اختلال ایجاد کنند.

مصرف الکل و سیگار: مصرف بیش از حد الکل می‌تواند توانایی عضلات را برای رسیدن به ارگاسم تحت تاثیر قرار دهد. مصرف سیگار هم همان عملکرد را با محدود کردن جریان خون دارد.

روند پیری: با افزایش سن، تغییرات طبیعی در آناتومی، هورمون‌ها، سیستم عصبی و سیستم گردش خون ایجاد می‌شود که همگی می‌توانند بر روی تمایلات جنسی شما تاثیر بگذارند. به خاطر کاهش سطح استروژن در طی انتقال به یائسگی، جریان خون به واژن و کلیتوریس کاهش می‌یابد. این موضوع می‌تواند در ارگاسم تاخیر ایجاد کرده و یا به طور کامل این فرایند را متوقف کند.

تشخیص مشکل عدم ارضای زنان

ارزیابی تشخیصی برای مشکل ارضا نشدن زنان در رابطه جنسی شامل معاینه فیزیکی و اطلاع از وضعیت و سابقه سلامتی می‌شود. پزشک ابتدا سوالاتی در مورد رابطه جنسی شما با همسرتان و سابقه روابط جنسی می‌پرسد و سابقه‌ی جراحی را نیز بررسی می‌کند. در پاسخ دادن به پزشک شرم و حیا را کنار بگذارید تا بهترین نتیجه را از درمان به دست آورید.

علاوه بر این پزشک ممکن است معاینه فیزیکی کلی برای شناسایی عوامل به خصوص وجود بیماری‌های زمینه‌ای انجام دهد. در مواردی واژن را معاینه می‌کند تا متوجه شود مشکل آشکار و علت فیزیکی برای عدم ارضا شدن وجود دارد یا خیر.

درمان ارضا نشدن زنان اختلال ارگاسمی زنان

روان درمانی ارضا نشدن زنان

مشاوره: درگیری‌ها و اختلافات در زندگی زناشویی یکی از علل آنورگاسمی و ارضا نشدن در زنان است. در این حالت یک مشاوره جنسی از طریق حل اختلافات و تنش‌ها می‌تواند زندگی جنسی شما را به مسیر قبلی خود بازگرداند.

رفتار درمانی شناختی: تکنیک هایی که شناخت درمانی در درمان اختلالات کژکاری جنـسی به کار می‌رود، شامل طیفی از روش‌هایی هستند که به طور مستقیم بر افزایش مهارت‌های شناختی و کاهش فعّالیّت‌های شناختی متمرکز می‌شوند و از تکالیف رفتاری برای ایجاد شواهد تجربی به منظور ایجاد تغییرات شناختی استفاده می‌شود. برای اطلاع از درمان شناختی رفتاری کلیک کنید.

درمان رابطه جنسی: درمانگران جنسی، درمان گرانی هستند که در زمینه مسائل جنسی تخصص دارند. مشاوره روابط زناشویی می‌تواند در درمان ناتوانی جنسی آنورگاسمی وارضا نشدن زنان بسیار مفید باشند و در متعادل شدن چرخه پاسخ جنسی به شما کمک کنند. برای کسب اطلاعات در زمینه چرخه پاسخ جنسیکلیک کنید. در این نوع درمان مسائل زیر گنجانده شده است:

_آموزش‌های جنسی

_کمک به مهارت‌های ارتباطی

_تمرینات رفتاری

تمامی این درمان‌ها مانع از بروز دلزدگی زناشویی نیز می‌شوند. برای کسب اطلاعات در زمینه دلزدگی زناشویی و راه‌های درمان آن کلیک کنید.

درمان‌های دارویی ارضا نشدن زنان

درمان با استروژن برای زنان یائسه: استروژن درمانی سیستمیک، می‌تواند اثر مثبتی بر عملکرد مغز و خلق و خو داشته‌باشد. این عامل به صورت مستقیم بر سیستم پاسخ جنسی تأثیر می‌گذارد. استروژن درمانی موضعی در شکل‌های کرم واژینال یا یک شیاف هستند که در واژن قرار داده شده یا مالیده می‌شوند و موجب افزایش جریان خون و بهبود تحریک جنسی خواهند شد. در برخی موارد، ترکیبی از استروژن و پروژسترون برای درمان آنورگاسمی و ارضا نشدن در زنان تجویز می‌شود.

درمان با هورمون تستوسترون: تستوسترون نقش مهمی در عملکرد جنسی زنان بازی می‌کند. تستوسترون ممکن است به افزایش تحریک جنسی کمک کند.

درمان بیماری‌های دیگر: اگر یک بیماری مانع توانایی برای رسیدن به ارگاسم شده باشد، درمان علت زمینه‌ای ممکن است مشکل شما را حل کند. تغییر یا تعدیل داروهایی که موجب مهار ارگاسم می‌شوند نیز ممکن است علائم را از بین ببرند.

درمان ارضا نشدن زنان با تغییر سبک زندگی

بخش کلیدی و اصلی درمان تغییر سبک زندگی با همسر و رسیدگی به مشکلات عاطفی است که می‌توانند بسیار استرس‌زا باشند و بر ارضا نشدن زنان تاثیر دارند. علاوه بر این لازم است زنان درک عمیقی از بدن خود داشته باشند و انواع محرک‌های جنسی مناسب خود را بشناسند. شناخت بدن و اینکه بدانید دوست دارید چگونه تحریک شوید، باعث رضایت جنسی و به مرور موفقیت در ارضا شدن می‌شود. از همسر و شریک خود بخواهید تحریک جنسی را بیشتر کند. برخی از زنانی که در رابطه جنسی ارضا نمی‌شوند، معمولا به اندازه کافی مورد تحریک و معاشقه قرار نمی‌گیرند.

روش‌های رسیدن به ارگاسم در زنان

ارضا شدن زنان به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد. برخی از راه کلیتوریس و برخی دیگر از راه واژینال، مقعد و یا پستان‌ها به ارگاسم می‌رسند. این مناطق مهم‌ترین مناطق تحریک پذیر در بدن زنان است اما بخش‌های دیگری مانند انگشت‌های پا، گردن و پشت وجود دارد که در رسیدن به ارگاسم کمک می‌کند. اما سریع‌ترین روش رسیدن به ارگاسم از طریق کلیتوریس است. مسئله‌ای که اهمیت دارد این است که خانم‌ها در رابطه جنسی به میطان زیادی تحت تاثیر افکار خود قرار می‌گیرند و در واقع مغز آن‌ها بیشترین نقش را در شهوت و رسیدن به لذت جنسی ایفا می‌کند.

برای دریافت مشاوره در زمینه تشخیص و درمان اختلالات ارگاسمی و ارضا نشدن زنان می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.
ارسال نظر

نام


ایمیل


نظر