موضوعات وبسایت : اجتماعی خانواده

حکم کتک زدن مرد توسط زن

نویسنده : علیرضا | زمان انتشار : 05 تیر 1398 ساعت 12:45

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : "محمد ابوعاصی" استاد سطح عالی دانشگاه الازهر ادعا کرده زن می تواند زورگویی و تعرض همسرش را پاسخ دهد و اسلام به زن اجازه داده تا شوهر خود را در این مواقع کتک هم بزند(!)

بر پایه این گزارش؛ این استاد ازهری گفته در صورتی که زن از مجرای قانون نتوانست حق خود را از همسر بگیرد می تواند زورگویی و تعرض شوهر را با زورگویی جواب دهد چرا که این به مثابه دفاع از نفس محسوب می شود.

محمد ابوعاصی در ادامه اظهار داشت اگر مرد همسرش را از حقوق شرعی و قانونی اش محروم کند زن نیز می تواند مقابله به مثل کرده و شوهر از حقوقش محروم کند.

لازم به ذکر است فقه قرآنی و مذهب جعفری کتک زدن زن توسط شوهر را با شرایط خاصی به صورت معین و محدود به عنوان آخرین راهکار جائز دانسته است.

قران کریم به مسلمانان دستور می دهد(آیه 34 سوره نساء) هر گاه زن نسبت وظائف شوهرداری و تکالیفی که در زندگی مشترک بر عهده اش گذاشته شده کوتاهی کند(به اصطلاح، زن ناشزه شود) مرد می تواند بعد از نصیحت و امر به معروف و نهی از منکر طبق ضوابطی رختخواب خود را از همسرش جدا کند.

بعد از این مرحله اگر تأثیری بر زن مشاهده نشود مرد می تواند به کتک زدن همسرش با رعایت ضوابط شرعی اقدام کند. یکی از این ضوابط این است که ضربه زدن به زن موجب ثابت شدن دیه نشود.

با عنایت به اینکه سرخ شدن بدن، کبود شدن و زخمی شدن و یا شکستگی هر کدام دیه مربوط به خود را دارد که در کتب حقوقی به آنها اشاره شده است.

ولی آیا زن می تواند همین روند مذکور را نسبت به مرد در صورت کوتاهی شوهر در وظائف همسرداری انجام دهد؟

فقه قرآنی اجازه کتک کاری مرد و زن را نداده است و بر حسن معاشرت همسران با هم دیگر و رعایت آداب اجتماعی و در نظر گرفتن انسانیت تأکید دارد.

منتهی مسئله ای که قرآن کریم در خصوص کتک زدن زن توسط شوهر به آن اشاره کرده یک حکم شرعی بوده که تنها در صورت تحقق "نشوز" از سوی زن به عنوان آخرین راهکار صورت می گیرد.

مرد به غیر مسئله نشوز از سوی زن شرعا حق ندارد او را به خاطر مسائل دیگر کتک بزند.

در صورتی که مرد نسبت به وظائف همسرداری کوتاهی کند، زن شرعا حق ندارد مراحل مذکور را در مورد مرد بکاربگیرد بلکه حاکم شرع مرد را نسبت به رعایت حقوق زن وادار کرده و زن تنها از طریق حاکم شرع و قانون می تواد حقوق از دست رفته اش را مطالبه کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
ارسال نظر

نام


ایمیل


نظر