موضوعات وبسایت : اجتماعی خانواده

ابراز احساسات زن به مرد

نویسنده : نادر | زمان انتشار : 05 تیر 1398 ساعت 12:45

ابراز علاقه زن به مردذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه:

زنان، شخصیت، کمال وجودی، خواستگاری، دختران، پسران.

پرسش: بنده پسرخاله‌ام را که هفده سال سن دارد و یک سال هم از من بزرگ‌تر است، دوست دارم و شک دارم او هم مرا دوست دارد یا خیر. آیا درست است که دوست داشتن خود را با او مطرح کنم؟

پاسخ:تفاوت بارز زنان با مردان[ویرایش]


به‌رغم مشابهت میان

هوش

و توانمندی‌های دختران و پسران، تفاوت‌های موجود در خصیصه‌های «زیستی و ویژگی‌های عاطفی» ((متن زیر اقتباس از سخن‌رانی دکتر افروز روان‌شناس برجسته کشور در گردهمایی‌های

جوانان

و جلسات ده‌ها هزار دانش‌جو در دانشگاه‌های مختلف کشور است و این متن در واقع پاسخ به یکی از سؤال‌های متعددی است که جوانان در امر

ازدواج

از ایشان پرسیده‌اند؛ یعنی چرا دخترها نمی‌توانند یا نباید از پسرهای مورد

علاقه

و توجه خود خواستگاری کنند؟ این پرسش در هفته‌نامه‌ پرتو منتشر گردیده است)).

[۱]

دخترها و پسرها نشانگر شاکله خاص شخصیتی، هر کدام از دو جنس است. دخترها در کنار وظیفه خطیر همسری و آرامشگری، از ارزشمندترین قابلیت انسانی یعنی توانایی مادر بودن نیز بهره‌مند هستند. قابلیت و شایستگی مادری، خود آمیزه‌ای از ویژگی‌های خاص زیستی و صفات برجسته عاطفی و احساسی است؛ ازاین‌رو ایفای بهینه نقش همسری و توفیق عهده‌دار شدن وظیفه خطیر و سرنوشت‌ساز مادری، ترسیمگر طریق

فلاح

و سعادتمندی فرزندان و از نشانه‌های

شخصیت

برتر و کمال وجودی

زنان

است.

حمایت از زنان[ویرایش]


چنین تفاوت بارز و لازم شخصیتی میان زن و مرد و ضرورت بهره‌مندی فوق‌العاده زنان از احساسات لطیف و عواطف عمیق، خود بستر پدیدآیی نگرش‌ها، رفتارها و نیازهای ویژه‌ای را در وجود آن‌ها فراهم می‌کند، به همین دلیل است که زن‌ها به حمایت عاطفی، روانی و اجتماعی بیش‌تری نیاز دارند؛ زیرا هر چه پدیده‌ای ارزشمندتر باشد، باید مورد حمایت و پشتیبانی بیش‌تری قرار گیرد.

ابراز علاقه زن به مرد[ویرایش]


با توجه به مطالب فوق باید بگویم به دو دلیل عمده که در ذیل به آن‌ها اشاره می‌کنم به

صلاح

شما نیست که شما

علاقه

خودتان را ابراز کنید.

← طبیعت مرد و زنمحبت‌پذیری فوق‌العاده خانم‌ها به لحاظ برخورداری از احساسات پرشور و لطیف امری کاملاً طبیعی است و به همین جهت خانم‌ها غالباً بیش‌تر از آقایان تحت تأثیر احساسات و جاذبه‌های مهرآمیز قرار می‌گیرند و مردان نیز بیش‌تر و زودتر از خانم‌ها از کشش‌های نفسانی و هیجانات غریزی متأثر می‌شوند. ساختار شخصیتی هر یک از دو جنس زن و مرد به گونه‌ای است که هر کدام ویژگی‌های لازم در مسیر تحول وجود و نیل به کمال شخصیتی خود دارا هستند. تفاوت‌های زیستی و روان‌شناختی موجود میان زن و مرد هرگز به معنای برتری یکی بر دیگری نیست که این تفاوت‌ها بیانگر ویژگی‌ها و نیازهای خاص و قابلیت‌ها و مسئولیت‌های ویژه و درخور توجه هر یک از ایشان است.

←← دیدگاه شهید مطهریمتفکر شهید استاد مطهری می‌نویسد: «طبیعت، مرد را مظهر طلب و عشق و تقاضا آفریده و زن را مظهر مطلوب بودن و معشوق بودن». طبیعت، زن را گل و مرد را بلبل، زن را شمع و مرد را پروانه قرار داده است. این یکی از تدابیر حکیمانه و شاهکارهای خلقت است که در غریزه مرد نیاز و طلب، و در غریزه زن ناز و جلوه قرار داده است.

← شکننده و حساس بودن خانم‌هابنابراین از یک نگاه ژرف برای زن که وجودش منبع احساسات و عطوفت و مهرطلبی و تمایل درونی‌اش مبتنی بر محبوب و معشوق بودن است و دوست می‌دارد که بر دل و جان مرد حاکم باشد، بسیار دشوار خواهد بود که از مردی برای ازدواج خواستگاری کند و احیاناً جواب رد بشنود و سراغ مرد دیگری برود. به طور قطع این روش نه در شأن دختران فهیم، اصیل، نجیب و پرمهر و عطوفت و نه به صلاح آنان است. این امر با ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها سازگار نیست. بدیهی است برای یک مرد قابل تحمل است که از دختری خواستگاری کند و پاسخ رد بشنود و بعد از مدتی از دختر دیگر خواستگاری نماید و احتمالاً باز هم با جواب منفی روبه‌رو شود تا این که سرانجام پاسخ مثبت دختری را برای ازدواج دریافت نماید.

← آزادی و زمینه انتخاب اصلحپر واضح است که خواستگاری آقایان از خانم‌ها هرگز به معنای محدودیت آزادی و اختیار خانم‌ها در انتخاب همسر نیست. ازدواج دختر خانم‌ها باید با آگاهی اراده و اختیار همراه باشد و همه دختر خانم‌ها حق دارند که از میان خواستگارانِ داوطلبِ ازدواج با آن‌ها، آن کس را که اصلح می‌دانند، با آزادی کامل انتخاب کنند.

←← ازدواج حضرت زهرادر واقع جریان ازدواج برترین همسر جهان این‌گونه بوده است که چندین نفر از افراد مختلف به ویژگی‌های گوناگون و بعضاً بسیار قدرتمند و صاحب قدرت و نفوذ هم‌زمان با علی (علیه‌السلام) از دختر پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) خواستگاری می‌کنند و با این‌که از همان ابتدا نظر قبلی پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) به شخصیت ممتاز و منحصر به فرد علی (علیه‌السلام) این برترین دانش‌آموخته مکتب اسلام کاملاً واضح و روشن بود و هیچ کس نمی‌توانست منزلت علی (علیه‌السلام) را در نزد پیامبر اسلام داشته باشد، ایشان ارائه پاسخ مثبت به تقاضای علی (علیه‌السلام) را به اظهارنظر آزادانه و میل و اراده و انتخاب نور چشم خود زهرای کوثر (سلام‌الله‌علیها) منوط می‌داند.

بیان یک نکته[ویرایش]


لازم به ذکر است که برای تشکیل خانواده و زندگی مشترک تنها عشق و علاقه و دوست داشتن کافی نیست؛ بلکه

ایمان

و

اخلاق

و تناسب داشتن از نظر فرهنگی، خانوادگی، ‌ظاهری، اعتقادی، ‌مذهبی، و... از نکاتی هستند

[۲]

که باید به آن توجه شود؛ اما اگر همه ملاک‌های گزینش همسر از سوی شما مورد توجه قرار گرفته است، می‌توانید این امر را به شکل غیر مستقیم مطرح کنید؛ مثلاً به خانمی از

اقوام

خود که بسیار

مؤمن

، رازدار و مورد

اعتماد

باشد، مسئله را مطرح کنید تا ایشان به شکل غیر مستقیم و از طرف خود مسئله را مطرح کند که اگر آن پسر به دلیلی نخواست، برای شما گران تمام نشود و ضربه‌ روحی در بین اقوام شما وارد نشود.

منابع[ویرایش]


۱. جوانان و انتخاب همسر، ‌علی‌اکبر مظاهری، انتشارات پارسایان.

۲. روان‌شناسی رابطه‌ها، دکتر غلام‌علی افروز، انتشارات نوادر.

۳. جوانان و تشکیل خانواده، استادان طرح جامع‌آموزش خانواده، انتشارات انجمن اولیا و مربیان.

۴. جوانان و روابط، ابوالقاسم مقیمی حاجی، مرکز مطالعات و پژوهش‌های حوزه علمیه قم.

پانویس[ویرایش]


 

۱. ↑ هفته‌نامه پرتو، چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۸۳، ۱۹ رمضان ۱۴۲۵، ص۵.
۲. ↑ جوانان و انتخاب همسر، علی‌اکبر مظاهری، نشر پارسایان.

منبع[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «ابراز علاقه زن به مرد»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۶/۲۸.    

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
ارسال نظر

نام


ایمیل


نظر