موضوعات وبسایت : اجتماعی خانواده

دانلود کتاب مهارت های زندگی زناشویی pdf

دانلود کتاب مهارت های زندگی زناشویی pdf

نویسنده : مینا علی زاده | زمان انتشار : 25 اردیبهشت 1400 ساعت 16:28

معرفی کتاب مهارت‌های زندگی زناشویی

کتاب مهارت‌های زندگی زناشویی نوشته‌ی متیو مک کی، پاتریک فانینگ و کیم پالگ، برای تازه نامزدهایی است که در آغاز راه هستند و می‌خواهند مراحل ارتباطی‌شان را شکل دهند.

کتاب مهارت‌های زندگی زناشویی (Couple skills) برای زوج‌هایی است که سال‌های متمادی است با هم ازدواج کرده‌اند و می‌خواهند تغییر کنند و جنبه‌های خاص ارتباطشان را بهبود دهند. این اثر برای زوج‌هایی است که هنوز به یکدیگر متعهد هستند، زوج‌هایی که هنوز می‌خواهند برای زندگی مشترک شادتر تلاش کنند. همچنین باید برای حفظ تلاش‌تان در طول زمان صبور باشید، چون این روش‌ها خیلی سریع شکل نمی‌گیرند. تغییراتی که شما قصد دارید در ارتباط‌تان به وجود آورید، دست کم به چند هفته وقت نیاز دارد - و اغلب چندین ماه – تا مؤثر واقع شود. برای تغییر چشم‌انداز هیجانی‌تان، به احتمال قوی به بیشتر از یک تغییر نیاز دارید. و این مستلزم صرف زمان بیشتری است. این کتاب به شما کمک می‌کند مهارت‌هایی را رشد و گسترش دهید تا بتوانید عشقتان را سر زنده نگه دارید.

بعد از بررسی صدها ارتباط، متیو مک کی (Matthew McKay)، پاتریک فانینگ (Patrick Fanning) و کیم پالگ (Kim Paleg) به این نتیجه رسیده‌اند اشخاصی که ارتباط صمیمانه‌ی مؤثری دارند، از مهارت‌های معینی سود می‌برند. به همین دلیل نویسندگان این کتاب را مهارت‌های زندگی زناشویی نامیده‌اند. ارتباطات مختلف که دوام می‌یابند و عمیق می‌شوند، در زوج‌هایی دیده شده است که مهارت‌های بین فردی اولیه را تمرین می‌کنند: گوش کردن، ارتباط شفاف، مذاکره، مهار مناسب خشم و غیره.

ارتباط صمیمانه می‌تواند یکی از لذت‌بخش‌ترین تجارب انسانی و همچنین یکی از بزرگ‌ترین منابع‌ درد و رنج باشد. عشق با امید خیلی زیادی شروع می‌شود: رویای اینکه روزی احساسمان درک شود، به طور کامل پذیرفته شویم، احساس تعلق کنیم، مورد حمایت و امنیت قرار بگیریم؛‌ رؤیای شور و هیجان عمیق؛ رؤیای پیوند همیشگی. اما این امیدها و رؤیاها در برخورد با واقعیت‌های عشق فرو می‌ریزد: نیازها برطرف نمی‌شوند، خشم باعث جدایی می‌شود، قضاوت‌ها پذیرش را دشوار می‌سازد، تنهایی شکل می‌گیرد و زوج‌ها از هم فاصله می‌گیرند.

چه چیزی باعث می‌شود ارتباط صمیمانه کارآمد شود؟ برخی می‌گویند کارایی ارتباط به قدرت رؤیایتان بستگی دارد، به قدرت تعهدتان به خودِ عشق. برخی هم می‌گویند این امر به بخت و اقبال مربوط است؛ یعنی خوش‌اقبال باشید و بتوانید عالی‌ترین فرد را برای خودتان پیدا کنید. برخی هم می‌گویند شما باید شور و هیجان داشته باشید یا علایق یا ارزش‌های مشترک داشته باشید.

کتاب مهارت‌های زندگی زناشویی برای زوج‌ها است، ازدواج کرده یا در شرف ازدواج، جوان یا پیر، یا هر نوع ارتباطی که به شکل زوج مطرح است. نویسندگان آگاهانه‌ تلاش کرده‌اند که نمونه‌های متنوع زیادی از ارتباط را مطرح کنند چون باور دارند هر ارتباط جلوه‌ای درست و سالم از صمیمیت انسانی است.

این خبر خوبی است چون شما می‌توانید با خواندن و تمرین، مهارت جدیدی بیاموزید. تغییر خوش‌اقبالی یا احساس شور و هیجان یا ارزش‌های پایه‌ای‌تان کار خیلی دشواری است.

در بخشی از کتاب مهارت‌های زندگی زناشویی می‌خوانیم:

مهم‌ترین مطلبی که باید درباره‌ی حل مشکل درک کنید این است که «موضوع مشکل نیست، بلکه راه‌حل قدیمی مشکل است.» این یعنی مسأله در واقع شکست مداوم در یافتن پاسخی مؤثر تعریف می‌شود. در حل مشکل اولین و مهم‌ترین مرحله این است که آن را با جزییات کامل، برحسب آن‌چه تاکنون انجام داده‌اید که کارایی نداشته است، توصیف کنید.

اگر شما و همسرتان در آپارتمانی خیلی کوچک زندگی می‌کنید، این در واقع مشکل نیست. مشکل تنها زمانی بهوجود می‌آید که واکنش شما غیرمؤثر باشد: اگر ظرف‌های کثیف و آت و آشغال و کاغذهای پاره و لباس‌های کثیف همه‌جا پخش و پلا باشند؛ اگر پیوسته عتیقه‌هایی بیشتر و بیشتر یا کتاب یا موتورسیکلت جمع‌آوری کنید؛ اگر موافقت کنید وسایل دوست‌تان را در انباری بگذارید. روشی که شروع به حل مشکل‌های کوچک ‌کنید این است که توجه‌تان را از «این آپارتمان کوچک» دور کنید و توضیح دهید سعی می‌کردید در این آپارتمان چه چیزهایی انبار کنید و چه کارهایی انجام دهید.

اغلب موقعیت مشکل‌ساز می‌شود چون شما پاسخی به کار می‌برید که در همان زمان مناسب است اما در بلندمدت کارایی ندارد. به عنوان مثال، اگر در طول یک ماه دچار کمبود پول هستید، خود کمبود پول مشکل بزرگی نیست؛ اما می‌تواند به مشکل تبدیل شود تنها اگر شما راه‌حل‌های کوتاه مدتی را به کار ببرید، مثل پرداخت صورت‌حساب تلفن با کشیدن چکی بی‌اعتبار، پنهان کردن صورت‌حساب‌ها از همسرتان یا درخواست کارت‌های اعتباری جدید چون کارت‌های قدیمی جوابگوی نیازهایتان نیستند. در بلند مدت، راه‌حل شما برای قطع نشدن تلفن، راضی نگه داشتن همسرتان یا کاهش بدهی‌ها مؤثر نخواهد بود. بنابراین موقعیت برای شما «مشکل‌ساز» می‌شود. به همین دلیل هم یک گام مهم در حل مشکل این است که پیامدهای بلندمدتِ راه‌حل‌های احتمالی را بسنجید.

فهرست مطالب

مقدمه
مهارت‌های اولیه
1. گوش کردن
2. ابراز احساسات و تعیین نیازها
3. تقویت متقابل
مهارت‌های پیشرفته
4. ارتباط شفاف
5. شناسایی و تغییر تحریف‌های شناختی
6. مذاکره
7. حل مسأله
خشم و اختلاف
8. ارزیابی و تغییر راهبردهای آزار دهنده
9. مواجهه با خشم
10. مواجهه با همسر خشمگین
11. وقفه
درک و تغییر اشتباهات
12. شناسایی طرح‌واره‌ها درباره‌ی همسرتان
13. نوارهای قدیمی: همسرتان را از والدین‌تان جدا کنید
14. رویارویی با نظام‌های دفاعی‌تان
15. تشخیص نظام زناشویی
16. مداخله در نظام‌ زناشویی‌تان
17. انتظارات و قوانین
18. پذیرش و تعهد در زندگی زناشویی

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
ارسال نظر

نام


ایمیل


نظر