موضوعات وبسایت : اجتماعی خانواده

کتاب روانشناسی مهارت های زندگی

کتاب روانشناسی مهارت های زندگی

نویسنده : مینا علی زاده | زمان انتشار : 30 دی 1399 ساعت 10:10

معرفی کتاب مهارت‌های زندگی: 101 مبحث برای زندگی عاقلانه

آرنولد لازاروس و کلیفورد لازاروس در کتاب مهارت‌های زندگی: 101 مبحث برای زندگی عاقلانه، راهبردهایی را برای عاقل ماندن، ساخت ارتباطات موفق، اقدام مؤثر درباره‌ی افسردگی، خشم و خلق و خو معرفی کرده‌اند.

تا حدودی حجم نامحدودی از کتاب‌های خودیاری در بازار وجود دارد و هر هفته هم بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود. نظر روان‌شناسان حرفه‌ای درباره‌ی سودمندی‌های این کتاب‌ها متفاوت است. عده‌ای احساس می‌کنند که آن‌ها خوب نیستند، بعضی‌ها باور دارند که آسیب‌زا هستند و عده‌ای دیگر متقاعد شده‌اند که آن‌ها ممکن است بسیار مفید باشند.

این به کتاب بستگی دارد، بعضی کتاب‌ها عالی هستند، برخی متوسط و برخی هم به شدت خطرناک. ناشران خیلی کمی ادعا می‌کنند که کتاب نمی‌تواند جای خدمات روان‌شناختی، پزشکی یا حرفه‌ای را بگیرد و اگر خواننده به مشاوره نیاز دارد، باید به دنبال درمان‌گری با تجربه بگردد.

از نظر آرنولد لازاروس (Arnold A Lazarus) و کلیفورد لازاروس (Clifford N Lazarus) دو مانع اصلی وجود دارد. اولی این است که بیشتر کتاب‌های خودیاری پیشنهادهایی مبهم و کلی می‌دهند که خواننده را برای کاربرد توصیه‌هایشان توانا نمی‌سازد. دومی خیلی جدی‌تر است؛ بسیاری از کتاب‌ها فرد قربانی را سرزنش می‌کنند و برای داشتن مشکل‌ به او احساس گناه می‌دهند.

بسیاری از انتقادات نیز ممکن است درباره‌ی کتاب مهارت‌های زندگی (The 60-second shrink) مطرح شود. با این وصف، قصد نویسندگان در این‌جا این بوده است که به طور خلاصه بحث‌های وسیعی از مشکلات و راه‌حل‌های روان‌شناختی را مطرح کنند. آن‌ها سعی نکرده‌اند جهت‌گیری‌های‌ خود را پنهان یا درمانی را برای مشکلاتی خاص‌ تجویز کنند، چون مشکلات روان‌شناختی انسان به قدری فردی و پیچیده است که اغلب پیشنهاد می‌شود همه از یک متخصص باتجربه کمک بگیرند.

جملات برگزیده کتاب مهارت‌های زندگی: 101 مبحث برای زندگی عاقلانه:

- بیاموزید سراپا در آرامش باشید.
- بیاموزید که از محرک‌های بی‌اهمیت خشم رها شوید.
- شما انسان هستید و شایسته‌ی مهربانی، حتی از طرف خودتان.
- قبل از اینکه استرس به سلامت و شادمانی‌تان آسیب بزند، بیاموزید که آن را کنترل کنید.
- خشم‌تان را ابراز کنید اما به روشی خیلی مناسب و با اظهارات مستقیم، نه با عبارات تند و خشمگینانه.

در بخشی از کتاب مهارت‌های زندگی: 101 مبحث برای زندگی عاقلانه می‌خوانیم:

تا حدودی هر کسی گاهی پکر می‌شود و این احساس ناراحتی یا افسوسی است که اغلب از تجربه‌های ناخوشایند زندگی ریشه می‌گیرد. در حالی که بیشتر اشخاص به این پکر بودن افسردگی می‌گویند، افسردگی بالینی واقعی به همان میزان با پکر بودن فرق دارد که ذات‌الریه با سرماخوردگی! پکر بودن واکنشی موقت و اغلب طبیعی به موقعیت‌های تنش‌زای زندگی است که در بیشتر موارد شامل نشانه‌های جسمانی، فقدان عزت‌نفس یا فکر خودکشی نیست و این حالت منفی به طور معمول در عرض چند ساعت یا چند روز سپری می‌شود.

از طرف دیگر، افسردگی اغلب همراه با اختلال در خواب، اشتها و وزن بدن، انرژی، تمرکز و کارکرد جنسی است. به طور مکرر، احساس مفرط گناه، احساس بی‌ارزشی، احساس عدم علاقه یا خشنودی در فعالیت‌ها و در موارد شدید، فکر خودکشی یا تلاش برای اقدام به آن وجود دارد. متأسفانه برخی اشخاص افسردگی را بیماری جدی در نظر نمی‌گیرند و آن را به عنوان نقص شخصیتی، علامتی از ضعف، ویژگی‌های معیوب یا شاید بدخلقی موقت می‌دانند.

حقیقت این است که افسردگی بالینی یک بیماری است، نه ضعف یا ناراحتی و پکری. اشخاص افسرده نمی‌توانند به سادگی «از حالات آن خارج شوند» یا «رفتارهای حاکی از افسردگی را متوقف کنند»، همان‌ طور که فرد دیابتی نمی‌تواند برای عدم تعادل قند خون خود کاری کند و بدون درمان مناسب، نشانه‌های افسردگی ممکن است برای ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد.

فهرست مطالب

1. راهبردهایی برای عاقل ماندن
2. درباره‌ی خودتان سالم فکر کنید
3. با عمل (اعمال) خود به مذاکره بنشینید
4. ساخت ارتباطات موفق
5. به گونه‌ای مؤثر ارتباط برقرار کنید
6. کنترل استرس و اضطراب
7. اقدام مؤثر درباره‌ی افسردگی، خشم و خلق‌و‌خو
8. وزنتان را کنترل کنید
9. متخصصان روانی و مسایل درمانی
10. مسائل بیشتری درباره‌ی سلامت روانی

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
ارسال نظر

نام


ایمیل


نظر