کادو روز پزشک چی بخرم

کادو روز پزشک چی بخرم

نویسنده : علی بجنوردی | زمان انتشار : 24 شهریور 1398 ساعت 11:42

1846big-800x586.jpg

بررسی فواید و مضرات گل ختمی:

گل ختمی نوعی گیاه است. از برگ  ها و ریشه های این گیاه برای تولید انواع مختلف دارو ها استفاده می شود.

برگ ها و ریشه های این گیاه به طور معمول و متداول برای درمان بیماری هایی نظیر زخم معده ، اسهال ، یبوست ، تورم آستر معده و درد و تورم غشاهای مخاطی که در مجرا های دستگاه تنفسی موجود هستند استفاده می شود.

هم چنین از گل ختمی در غذا ها به عنوان طعم دهنده استفاده می شود.

در ادامه به بررسی فواید و مضرات گل ختمی می پردازیم.

Iranian_Herbal_Medicine_Gol-e_Khatmi_Althaea_officinalis_Medicinal_Herb_Flower-768x1024.jpg

عملکرد گل ختمی چگونه است؟

این گل یک لایه محافظتی روی سطح دستگاه گوارش و روی پوست ایجاد می کند. از دیگر فواید این گل می توان به نقش این گل در برطرف کردن عوارض سرماخوردگی نظیر سرفه های شدید اشاره کرد.

هم چنین استفاده از این گل می تواند موجب کاهش التهاب شود.

آگاهی هرچه بیشتر از فواید و مضرات گل ختمی می تواند موجب استفاده بهتر از آن شود.

فواید و مضرات گل ختمی، فواید:

سرفه ناشی از مهار کننده های ACE:

دارو های موسوم به مهار کننده های ACE که عموما در جهت کاهش فشار خون از آن ها استفاده می شود، گاهی اوقات ممکن است اثر های جانبی گوناگونی نظیر سرفه های شدید را ایجاد کنند. تحقیق های انجام شده نشان می دهد که استفاده مداوم از این گل به مدت چهار هفته می تواند شدت سرفه های ناشی از استفاده مداوم از مهار کننده های A C E را کاهش دهد.

برخی از نمونه های مهار کننده های ACE شامل کاپتوپریل (کاپوتن) ، آنالاپریل (وازوتک) و لیسینوپریل (پرینوییل، و​​زستریل) است.

درد و تورم سینه های ناشی از شیر دهی به نوزاد:

تحقیقات اولیه حاکی از آن است که استفاده از کمپرس های حاوی گل ختمی به روش های استاندارد می تواند درد ها و تورم های ایجاد شده در سینه های مادر که از شیر دهی به نوزاد ها ایجاد می شود را کم کند. تکنیک  های استاندارد شامل ماساژ و استفاده از کمپرس های سرد و گرم حاوی گل ختمی قبل و بعد از شیر دهی به نوزاد است.

عفونت های پوستی ناشی از انگل ها (ضایعه های لاشمانیا):

تحقیقات اولیه انجام شده حاکی از آن است که استفاده از عصاره گل ختمی بر روی پوست های آسیب دیده به مدت پنج روز مداوم می تواند آسیب ها و ضرر های ناشی از ضایعات لاشمانیا را درمان کند.

از دیگر آسیب ها و بیماری هایی که استفاده از گل ختمی می تواند آن ها را درمان کند می توان به مواردی نظیر بیماری های زیر اشاره کرد، اگرچه تحقیق های کافی و لازم بر روی فواید و مضرات این گل هنوز به طور کامل انجام نشده است و شناخت کامل فواید و مضرات گل ختمی نیازمند تحقیق ها و بررسی های بیشتری می باشد:

انواع زخم ها، انواع مختلف سوختگی ها، سوزش های ناشی از زخم، التهاب ناشی از نیش حشرات، پوسته پوسته شدن و خشکی بیش از حد پوست بدن، اسهال، یبوست، زخم معده و زخم روده، تحریک دهان و گلو، سرفه های خشک بسیار شدید و سایر مشکل هایی که هنوز به طور کامل بررسی نشده است.

1004-1.jpg

فواید و مضرات گل ختمی، اثرات جانبی:

بهره مندی از فواید این گل اگر آن را از طریق خوردن استفاده کنیم، به طور کلی روشی ایمن و مطمئن است و آسیب و ضرر خیلی شاخصی ندارد، ولی استفاده از گل ختمی می تواند در بعضی از انسان ها موجب کاهش قند خون آن ها شود.

هم چنین اگر از گل ختمی به طور مستقیم بر روی پوست استفاده شود، تقریبا هیچ خطر و عارضه ی خاصی را به همراه نخواهد داشت و روشی کاملا مطمئن است.

احتیاط ها و هشدار های ویژه در استفاده از گل ختمی:

 پیش از این به بررسی فواید و مضرات گل ختمی پرداختیم. در ادامه هشدار هایی که باید آن ها را جدی بگیرید را بررسی می کنیم. شناخت کافی از فواید و مضرات گل ختمی می توان به بهره برداری بهتر و کاربردی تر جهت خرید گل از این گیاه کمک کند.

فواید و مضرات گل ختمی در دوران بارداری و شیردهی:

از فواید و مضرات استفاده از این گل در دوران بارداری و شیردهی گزارش خاصی مشاهده نشده است، اما بهتر است احتیاط کرده، خود را از دایره امن خارج نکنید و به سبب ناشناخته بودن فواید و مضرات گل ختمی در دوران بارداری و شیردهی از مصرف آن در این ایام خودداری کنید.

اختلال های خونریزی: استفاده از گل ختمی می تواند خطر خون ریزی را افزایش دهد.

فواید و مضرات گل ختمی و بیماری دیابت:

این نگرانی وجود دارد که استفاده از این گل می تواند در روند کنترل قند خون اختلال ایجاد کند.

اگر مبتلا به بیماری دیابت هستید قند خون خود را مرتبا کنترل کنید و به هیچ عنوان نگذارید سطح قند خون شما به میزان خطرناکی برسد.

فواید و مضرات گل ختمی در دوران نقاهت بعد از جراحی:

استفاده از گل ختمی ممکن است قند خون شما را کاهش دهد و به همین سبب فرآیند لخته شدن و انعقاد خون را به تعویق بیاندازد که این موضوع ممکن است در هنگام جراحی یا در دوران بعد از آن برای شما مشکل آفرین باشد.

توصیه می شود که حداقل به مدت دو هفته قبل از انجام عمل جراحی برنامه ریزی شده از استفاده از این گیاه اجتناب کنید.

فعل و انفعالات:

لیتیم با گل ختمی در ارتباط است:

استفاده از این گل می تواند اثری مثل استفاده از قرص آب داشته باشد و بر چگونگی روند دفع لیتیم از بدن تاثیر گذار بوده و سطح عنصر لیتیم در بدن را افزایش دهد و منجر به ایجاد عوارض جانبی گونگونی در بدن شود.

اگر از قرص های لیتیم استفاده می کنید پیش از مصرف گل ختمی حتما با پزشک خود مشورت کنید، زیرا دوز مصرف لیتیم شما ممکن است نیاز به تغییر داشته باشد.

فواید و مضرات گل ختمی، تداخل دارویی با دارو های ضد دیابت:

این گیاه ممکن است موجب کاهش سطح قند خون شما شود ولی استفاده همزمان این گیاه به همراه دارو های ضد دیابت ممکن است کنترل قند خون را پیچیده تر از قبل کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
ارسال نظر

نام


ایمیل


نظر


  • آخرین مطالب
  • گوناگون