موضوعات وبسایت : اجتماعی خانواده

دیه هر سیلی چقدر است

دیه هر سیلی چقدر است

نویسنده : علی بجنوردی | زمان انتشار : 05 تیر 1398 ساعت 12:46

جهت درج تبلیغات با قیمت مناسب در این سایت میتوانید به آی دی تلگرام زیر پیام دهید

@AlirezaSepandدر این پست یک مطلب با عنوان دیه هر سیلی چقدر است را مطالعه خواهید کرد.

دیه سیلی زدن به صورت دیگری

در نوشتار قبل «دینار و مثقال شرعی چند گرم است» مطرح شد از اینجا کلیک کنید و در تکمیل نوشتار حاضر مطالعه نمایید.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

مقدار دیه با توجه به صدمات وارده

پرسش : اگر بر سر موضوعی خانمی از شوهرش اطاعت نکند و سپس مشاجره ای بین آنها صورت گیرد و بر اثر ضربه هایی که آقا به خانم وارد می آورد بدن خانم کبود شود آیا دیه واجب می شود ؟ اگر بله به چه مقدار؟
پاسخ : آری، دیه دارد. و مقدار آن در مورد سرخ شدن اگر در سر و صورت باشد یک مثقال و نیم طلا (مثقال شرعی) و اگر کبود شود ۳ مثقال و اگر سیاه شود ۶ مثقال. و در غیر سر و صورت نصف آن است. و ماههای حرام در آن تاثیری ندارد.

دیه سرخ شدن پوست صورت

پرسش : در نزاعى با پاشنه چکش به صورتِ شخصى زده ام. نمى دانم صورتِ شخص مجروح، سرخ شده است، یا کبود یا سیاه، و اصلا به آن شخص و ورثه و بستگانش دسترسى ندارم، و بعد از این هم نخواهم داشت. خواهشمندم دیه آن را بیان فرمایید.
پاسخ : حدّاقل دیه در اینجا دیه سرخ شدن است، که یک پنجم مثقال طلاست. (مثقال شرعى حدود ۱۸ نخود است، و مثقال معمولى ۲۴ نخود. بنابراین، اگر به حساب مثقال معمولى باشد یک چهارم از آنچه در بالا گفتیم کم مى شود.)

شاید این مطالب را هم بپسندید:

تعزیر به خاطر سیلی زدن و هل دادن دیگران

پرسش : چنانچه فردى مورد ایراد ضرب سیلى و مانند آن، (از قبیل انداختن به زمین، هُل دادن، دست به یقه شدن) با لحاظ سوء نیّت و عنصر معنوى جرم قرار گیرد، ولى آثارى از قبیل جراحت، سرخى، کبودى، سیاهى، یا زوال منافعى که موجب دیه یا ارش باشد مشهود نباشد، لطفاً بفرمایید:

الف) آیا مورد از مصادیق توهین و اهانت است؟ ب) آیا در توهین و اهانت علنى بودن، شرط تحقّق آن است، یا در خلوت نیز ممکن است؟ ج آیا مصادیق توهین عملى نسبت به اشخاص یا محل خاص و عرف سنجیده مى شود؟ و در صورت مثبت بودن، تعزیر دارد؟ پاسخ : به یقین این امور هم ایذاء است و هم توهین، و به فرض که توهین نباشد، ایذاء مومن صدق مى کند; و به هر حال تعزیر دارد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی.


مطابق نظر آيت الله سيستاني

۳پرسش: اگر خانمی از شوهرش اصلا اطاعت نکند و در موردی بین انها مشاجره ای رخ دهد و منجر به این شود که بدن خانم کبود شود و همچنین خانم جراحاتی را به بدن مرد ایجاد کند ایا به این امر دیه تعلق میگیرد ؟ اگربله چقدر ؟ و اگر طرفین یکدیگر را حلال کنند ایا از گردن مرد پرداخت دیه ساقط میشود یا خیر ؟

پاسخ:

دیه تعلق می گیرد و هر کدام از ان دو می توانند دیه ای را که مستحقند ببخشند واگر صورت سیاه شود ۶ مثقال شرعی طلا است و اگر سرخ شود ۵/۱ مثقال شرعی و اگر در غیر صورت باشد نصف آن است.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سیستانی.

ویژه نامه احکام متفرقه

دینار و مثقال شرعی چند گرم است

ديه سقط جنين و نحوه پرداخت

چرا ديه زن نصف ديه مرد است

حكم سقط جنین نامشروع

حکم سقط جنین در ماه اول بارداری

سقط جنين طبق نظر آيت الله سيستاني

حكم سقط جنين ناقص الخلقه

حکم افضا چیست

خمس بیمه پرداخت شده چگونه است حکم شرعی کتک زدن همسر حکم شرعی کتک زدن همسر دیه سیلی زدن به صورت همسر چقدر است آیا کتک زدن بچه جایز است یا نه حکم سیلی زدن  آیا زدن بچه کوچک در حال عصبانی دیه دارد؟ و دیه چه جوری هست   حکم قانونی سیلی زدن جریمه سیلی زدن مبلغ دیه سیلی دیه مشت زدن به صورت
دیه مشت به صورت جرم سیلی سیلی زدن زنان دیه سیلی زدن به صورت زن دیه سیلی زدن به صورت دیگری  دیه سیلی زدن به صورت دیگری دیه سیلی زدن به صورت دیگری

? لینک کوتاه

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
ارسال نظر

نام


ایمیل


نظر